17-12-2019 03:25

Στο +6 το ΠΑΚ που πήρε το ντέρμπι (1-3) στο Κορωπί, νίκες τετράδας για Παπάγου, Μαρούσι

Πολύ σκληρό για να χάσει αποδείχτηκε το ΠΑΚ Χαλανδρίου, το οποίο για δεύτερη φορά επιβλήθηκε στο κλειστό του Κορωπίου με 1-3 (12-25, 8-25, 28-26, 14-25) του γηπεδούχου ΓΣ,  στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, με το οποίο έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Χαλανδρίου, μετά την πρώτη νίκη στο μεταξύ τους ντέρμπι στο κύπελλο (0-3, 25/10), επικράτησε με καθαρό τρίποντο για το πρωτάθλημα, με το οποίο οι νικήτριες έμειναν πρώτες και αήττητες στην κατηγορία, καθώς αποσπάστηκαν με +6 βαθμούς διαφορά (33-27) από τον δεύτερο ΓΣ, ενω ολοκλήρωσαν το πρωτο μισό του πρωταθλήματος με  την απώλεια δύο μόνο σετ!

Αγωνιστικά, οι παίκτριες της Έφης Μαρτσουκάκη πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 12-25 και 8-25 ενώ ακολούθησε ένα μεγάλο θρίλερ στο τρίτο σετ, καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος και πείσμα για την κατάκτηση του. Αρχικά το ΠΑΚ προηγήθηκε με 16-21,το Κορωπί ισοφάρισε σε 21-21, οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε ματς μπολ με 22-24, ο ΓΣ και πάλι βρήκε το σθένος να ισοφαρίσει σε 24-24,

Οι πρωτοπόρες έφτασε σε τρίτο σετ μπολ με 24-25, οι παίκτριες του Δημητρη Γιαμαλή ισοφάρισαν με 25-25, η ομάδα του Χαλανδρίου ξαναπέρασε μπροστά με 25-26 με τέταρτο σετ μπολ, το οποίο και αυτό δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να κάνουν την ανατροπή στο φινάλε και να το κατακτήσουν με 28-26, μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο και πάλι το ΠΑΚ αρκετά καλύτερο, κυριάρχησε με 14-25 και 1-3.

Τρίτη η Νίκη Αμαρουσίου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Νίκη Αμαρουσίου που βρίσκεται σε ανοδική πορεία επιβλήθηκε εκτός έδρας με 0-3 του ΓΣ Χαλανδρίου και πέρασε στην τρίτη θέση, στην τέταρτη θέση ο Παπάγου που νίκησε με 3-0 τους Νέους Βύρωνα και τους έριξε στην πέμπτη θέση. Στην έκτη θέση ο Φοίβος Μελισσίων που νίκησε πολύ δύσκολα με 3-0 τους δυνατούς Ίωνες που παραμένουν προτελευταίοι.

Θρίλερ στο Ηράκλειο

Τέταρτο παιχνίδι που κρίνεται στο τάι μπρέικ για την Αθηνά Μαγκουφάνας, αυτή την φορά στο Ηράκλειο κόντρα στον Τυφώνα. Και εδώ η εξελιξη του σκορ ήταν συναρπαστική με την ομάδα της Πεύκης να παίρνει προβάδισμα με 0-2, τον Τυφώνα να ισοφαρίζει σε 2-2 και στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχες να αποδρούν με 9-15 και 2-3. Τέλος ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου πήρε ανάσες’ με διπλό κόντρα στην ουραγό Κερατέα,μετά απο δύο σερί ήττες.